Cele i struktura 2019–2023
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa to apolityczna, samorządna i trwała organizacja naukowo‑techniczna zrzeszająca inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem.
Działalność Stowarzyszenia oparta jest o Statut zatwierdzony na XXVI Walnym Zjeździe SITG w dniu 18.11.2011 r. oraz ze zmianami uchwalonymi podczas XXVII Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa z dnia 20 listopada 2015 r.
W dniu 15.11.2019 r. odbył się XXVIII Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
Podstawowymi celami SITG są w szczególności:
- Integrowanie środowiska inżynierów i techników.
- Kształtowanie opinii i ocen dotyczących górnictwa w Polsce.
- Inspirowanie przedsięwzięć techniczno‑organizacyjnych na rzecz gospodarki narodowej i ochrony środowiska naturalnego.
- Ochrona godności zawodu i reprezentowanie interesów członków SITG.
- Krzewienie oświaty i kultury technicznej oraz upowszechnianie doświadczeń w dziedzinie nauki i techniki.
- Doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry technicznej oraz popularyzowanie twórców nowej techniki.
- Kształtowanie etyki zawodowej inżynierów i techników.
Kultywowanie tradycji górniczych i ochrona zabytków techniki. - Budowanie i zacieśnianie związków koleżeńskich, organizowanie życia kulturalnego i towarzyskiego członków SITG i ich rodzin.
Działalność statutowa Stowarzyszenia oprócz jego jednostek organizacyjnych prowadzona jest w Komisjach Problemowych oraz powoływanych zespołach roboczych. Zasadnicze działania tych zespołów to m.in.: organizacja kongresów, konferencji, sympozjów i forów dyskusyjnych.
Całością prac kieruje Rada Oddziału oraz wyłoniony z jej grona Zarząd Oddziału wraz z Prezesem.
XXVIII Walne Zgromadzenie Oddziału SITG Rybnik odbyło się w dniu 25 czerwca 2019 r. Uczestniczyło w nim 52 delegatów (na 82 wybranych) z kół zakładowych. W tajnym głosowaniu delegaci wybrali nowe władze:
Rada Oddziału
Zarząd Oddziału
- Prezes — Marian Kurpas
- Wiceprezes — Wojciech Kłosok
- Wiceprezes — Wiesław Kopiec
- Wiceprezes — Adam Siedlaczek
- Wiceprezes — Aleksander Szymura
- Sekretarz — Halina Nosal
- Skarbnik — Teresa Bulenda
Członkowie Rady Oddziału
- Mieczysław Wojtyński
- Wiesław Grzybowski
- Łucjan Kurcok
- Rafał Dobrzyński
- Cyprian Antosz
- Leon Topol (zmarł)
- Marek Przystasz
- Damian Tomiczek
- Andrzej Kuziak
Prezesi Kół Zakładowych
- Adam Musioł — Rydułtowy
- Grzegorz Gwoździk — Marcel
- Tomasz Tkocz — Chwałowice
- do końca 2020 Czesław Mazurek — Jankowice
- Łukasz Szlązak — Jastrzębie‑Bzie
- Paweł Zimoń — Zofiówka
- Jarosław Twardokęs — Borynia
- Marcin Mikołajczyk (do marca 2021 Zbigniew Czarnecki) — Pniówek
- Adam Wałach — SRK Krupiński
- Mirosław Kwiatkowski — Budryk
- Antoni Mainczyk — PST Transgór S.A. (likwidacja koła z końcem 2020)
- Wiesław Grzybowski — PRG Rybnik
- Norbert Gzuk — OUG Rybnik
- Jerzy Breger — ZOK Sp. z o.o.
- Jerzy Majchrzak — JSW S.A.
- Jacek Długosz — Elektrociepłownie
- Artur Michałowski — PGNiG Termika
- Marian Lasek — AZIS
- Grzegorz Marks — ZOK II Rybnik
Seniorzy
- Jerzy Grycman — Anna
- Eugeniusz Skorupa — 1 Maja
- Joachim Rduch — Ignacy
- Edmund Korzuch — Zarząd Oddziału
- Urszula Konopka — ELROW
- Stanisław Kondziołka — PRG Jastrzębie
Wykaz Kół Zakładowych i Kół Seniora
L.p. | Koła Zakładowe | Prezes | Sekretarz | Skarbnik |
1 | Rydułtowy ul. Leona 2 44-280 Rydułtowy |
Kol. Adam Musioł |
Kol. Jolanta Mojżysz |
Kol. Grażyna Piechulek |
2 | Marcel ul. Korfantego 52 44-310 Radlin |
Kol. Grzegorz Gwoździk |
Kol. Damian Tomiczek |
Kol. Adam Ledwoń |
3 | Chwałowice ul. 1-Maja 26 44-206 Rybnik |
Kol. Tomasz Tkocz |
Kol. Bogdan Grajner |
Kol. Danuta Hanak |
4 | Jankowice ul. Jastrzębska 12 44-253 Rybnik |
Kol. Czesław Mazurek |
Kol. Jerzy Śpiewok |
Kol. Tomasz Dyrda |
5 | Jastrzębie‑Bzie ul. Górnicza 1 44-330 Jastrzębie-Zdrój |
Kol. Łukasz Szlązak |
Kol. Tomasz Chiliński |
Kol. Renata Walica |
6 | Zofiówka ul. Rybnicka 6 44-335 Jastrzębie-Zdrój |
Kol. Paweł Zimoń |
Kol. Krzysztof Górecki |
Kol. Stefania Witamborska |
7 | Borynia ul. Węglowa 4 44-268 Jastrzębie-Zdrój |
Kol. Jarosław Twardokęs |
Kol. Arkadiusz Żydek |
Kol. Natasza Brzozoń‑Patała |
8 | Pniówek ul. Krucza 18 43-251 Pawłowice |
Kol. Zbigniew Czarnecki |
Kol. Krzysztof Filipowicz |
Kol. Arkadiusz Frymarkiewicz |
9 | SRK — Oddział KWK Krupiński ul. Piaskowa 35 43-267 Suszec |
Kol. Adam Wałach |
Kol. Karolina Fijałkiewicz |
Kol. Katarzyna Gizler |
10 | Budryk ul. Zamkowa 10 44-178 Ornontowice |
Kol. Mirosław Kwiatkowski |
Kol. Urszula Dziki |
Kol. Dorota Paździor |
11 | PST Transgór S.A. ul. Jankowicka 9 44-200 Rybnik |
Kol. Antoni Mainczyk |
Kol. Janusz Gaszka |
Kol. Bronisław Jendrośka |
12 | Przedsiębiorstw Robót Górniczych ul. Wiejska 7 44-200 Rybnik |
Kol. Wiesław Grzybowski |
Kol. Marek Szebesta |
Kol. Wiesława Polak |
13 | OUG Rybnik ul. B. Chrobrego 8 44-200 Rybnik |
Kol. Norbert Gzuk |
Kol. Tomasz Zychma |
Kol. Lucjan Spakowski |
14 | ZOK Sp. z o.o. ul. Boczna 24 44-335 Jastrzębie-Zdrój |
Kol. Jerzy Berger |
Kol. Adrian Sobik |
Kol. Józef Kuboszek |
15 | JSW S.A. Aleja Jana Pawła II 4 44-330 Jastrzębie-Zdrój |
Kol. Jerzy Majchrzak |
Kol. Rafał Dobrzyński |
Kol. Renata Dziwoki |
16 | Elektrociepłownie ul. Rymera 4 44-270 Rybnik |
Kol. Jacek Długosz |
Kol. Paweł Pillar |
Kol. Leszek Kukułka |
17 | PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. ul. Rybnicka 6c 44-335 Jastrzębie-Zdrój |
Kol. Artur Michałowski |
Kol. Marzena Damiec |
Kol. Beata Porębska |
18 | AZIS Mining Service Sp. z o.o. Oś. 1-Maja 16 K 44-304 Wodzisław Śl. |
Kol. Marian Lasek |
Kol. Stanisław Wycisk |
Kol. Daniel Grodoń |
19 | ZOK II Rybnik Sp. z o.o. ul. Kolejowa 26 44-200 Rybnik |
Kol. Grzegorz Marks |
Kol. Ewa Smuda |
Kol. Ireneusz Granieczny |
Koła Seniorów | ||||
1 | Anna ul. Ks. P. Skwary 21 44-370 Pszów |
Kol. Jerzy Grycman |
Kol. Jan Kasprowicz |
Kol. Henryk Rudzki |
2 | „1-Maja” | Kol. Eugeniusz Skorupa |
Kol. Marian Plewnia |
Kol. Andrzej Cichy |
3 | „Ignacy” | Kol. Joachim Rduch |
Kol. Lucjan Nosiadek |
Kol. Jerzy Latoń |
4 | Zarząd Oddziału Rybnik | Kol. Edmund Korzuch |
Kol. Jerzy Kocjan |
|
5 | ELROW | Kol. Urszula Konopka |
Kol. Małgorzata Michalczyk |
|
6 | PRG Jastrzębie | Kol. Stanisław Kondziołka |
Kol. Henryk Gociek |
Kol. Krystyna Dąbrowska‑Macewicz |
Komisja Rewizyjna Zarządu Oddziału w składzie:
- Kol. Edward Kołeczko — Przewodniczący,
- Kol. Teresa Guzy — Z‑ca Przewodniczącego,
- Kol. Grażyna Piechulek — członek,
- Kol. Stanisław Wypior — członek.
Delegatami na Zjazd SITG wybrani zostali:
- Wojciech Kłosok,
- Halina Nosal,
- Teresa Bulenda,
- Wiesław Kopiec,
- Wiesław Grzybowski,
- Edward Kołeczko,
- Cyprian Antosz,
a ich zastępcą: Damian Tomiczek.
Oddział Rybnik
Oddział SITG w Rybniku skupia 2785 członków (w tym 859 seniorów) i jest największym liczebnie Oddziałem Stowarzyszenia. Stanowią go:
- 19 Kół Zakładowych,
- 6 Kół Seniorów,
- 9 Klubów Seniora,
- 7 Komisji Problemowych.
L.p. | Nazwa Koła Zakładowego | Ogólna liczba członków | |||
2015 | 2016 | 2017 | 2018 | ||
1 | Rydułtowy | 190 | 164 | 161 | 158 |
2 | Anna | 90 | 73 | ||
3 | Marcel | 386 | 340 | 325 | 328 |
4 | Chwałowice | 327 | 308 | 293 | 277 |
5 | Jankowice | 155 | 223 | 221 | 231 |
6 | Jastrzębie | 255 | 180 | 205 | 206 |
7 | Borynia | 379 | 300 | 296 | 302 |
8 | Zofiówka | 295 | 224 | 201 | 202 |
9 | Pniówek | 359 | 329 | 332 | 297 |
10 | Krupiński | 181 | 120 | ||
11 | SRK Krupiński | 18 | 29 | ||
12 | Budryk | 150 | 168 | 168 | 179 |
13 | Transgór | 17 | 16 | 17 | 17 |
14 | PRG Rybnik | 97 | 89 | 72 | 76 |
15 | JSW S.A. | 61 | 47 | 43 | 43 |
16 | OUG Rybnik | 37 | 36 | 27 | 23 |
17 | JZR Sp. z o.o. | 40 | 39 | 34 | |
18 | ZOK Jastrzębie | 71 | 62 | 51 | 58 |
19 | PGNiG Termika | 66 | 60 | 50 | 49 |
20 | JSK | 16 | 14 | ||
21 | Elektrociepłownie Rybnik | 30 | 29 | 26 | 25 |
22 | AZIS | 28 | 20 | 16 | 15 |
23 | PROREM | 23 | 19 | ||
24 | ZOK II Rybnik | 16 | 16 | 15 | 15 |
Nazwa Koła Seniorów | |||||
25 | Anna | 67 | 61 | ||
26 | 1 Maja | 77 | 77 | 65 | 62 |
27 | Ignacy | 40 | 37 | 34 | 31 |
28 | ZO SITG | 20 | 20 | 20 | 18 |
29 | ELROW | 18 | 15 | 15 | 15 |
30 | PRG Jastrzębie | 23 | 23 | 24 | 23 |
Komisje Problemowe
Komisja Młodej Kadry i Techniki
- Cyprian Antosz — przewodniczący
- Tomasz Nosiadka — z‑ca przewodniczącego
- Jarosław Pawelec — z‑ca przewodniczącego
Komisja Mierniczo‑Geologiczna, Budownictwa i Ochrony Środowiska
- Ryszard Fuchs — przewodniczący
- Jerzy Majchrzak — z‑ca przewodniczącego
- Tatiana Rusin — z‑ca przewodniczącego
Komisja Krótkofalowców
- Romuald Duda — z‑ca przewodniczącego
Komisja Muzealnictwa i Tradycji Górniczych
- Tomasz Zychma — przewodniczący
- Jerzy Grycman — z‑ca przewodniczącego
- Tomasz Mainczyk — z‑ca przewodniczącego
Komisja Seniorów
- Aleksander Żabicki — przewodniczący
- Stanisław Urbańczyk — z‑ca przewodniczącego
Komisja Turystyki i Rekreacji
- Marek Przystasz — przewodniczący
- Damian Szramowski — z‑ca przewodniczącego
- Antoni Solich — z‑ca przewodniczącego
Komisja Przeróbki Węgla
- Krystian Pompa — przewodniczący
- Andrzej Bajer — z‑ca przewodniczącego
- Roman Wenglorz — z‑ca przewodniczącego
Starsze wersje: