Cele i struktura 2011-2015
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa to apolityczna, samorządna i trwała organizacja naukowo-techniczna zrzeszająca inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem.
Działalność Stowarzyszenia oparta jest o Statut zatwierdzony na XXV Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe SITG w dniu 07.11.2008r
Podstawowymi celami SITG są w szczególności:
- Integrowanie środowiska inżynierów i techników.
- Kształtowanie opinii i ocen dotyczących górnictwa w Polsce.
- Inspirowanie przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych na rzecz gospodarki narodowej i ochrony środowiska naturalnego.
- Ochrona godności zawodu i reprezentowanie interesów członków SITG.
- Krzewienie oświaty i kultury technicznej oraz upowszechnianie doświadczeń w dziedzinie nauki i techniki.
- Doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry technicznej oraz popularyzowanie twórców nowej techniki.
- Kształtowanie etyki zawodowej inżynierów i techników.
Kultywowanie tradycji górniczych i ochrona zabytków techniki. - Budowanie i zacieśnianie związków koleżeńskich, organizowanie życia kulturalnego i towarzyskiego członków SITG i ich rodzin.
Działalność statutowa Stowarzyszenia oprócz jego jednostek organizacyjnych prowadzona jest w Komisjach Problemowych oraz powoływanych zespołach roboczych. Zasadnicze działania tych zespołów to m.in.: organizacja kongresów, konferencji, sympozjów i forum dyskusyjnych.
Całością prac kieruje Zarząd, oraz wyłonione z jego grona Prezydium.
XXVI Walne Zgromadzenie Oddziału SITG Rybnik odbyło się w dniu 9 czerwca 2011 r. Uczestniczyło w nim 73 delegatów (na 94 wybranych) z 24 kół zakładowych. W tajnym głosowaniu delegaci wybrali nowe władze:
Prezydium Zarządu Oddziału
- Prezes - Piotr Chmiel
- Wiceprezes - Adolf Sosna
- Wiceprezes - Wojciech Kłosok
- Wiceprezes - Rudolf Marek
- Wiceprezes - Łucjan Kurcok
- Sekretarz - Halina Nosal
- Skarbnik - Teresa Bulenda
- Członek - Edward Kołeczko
- Członek - Ryszard Fuchs
- Członek - Cyprian Antosz
Ponadto do Zarządu Oddziału wybrani zostali
- Członek - Leon Topol
- Członek - Jerzy Majchrzak
- Członek - Janusz Czernik
W skład Zarządu Oddziału zgodnie ze Statutem wchodzą również
Prezesi Kół Zakładowych i Kół Seniora a mianowicie:
L.p. |
Koła Zakładowe |
Prezes |
Sekretarz |
Skarbnik |
1 |
„Rydułtowy-Anna” Ruch I |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
2 |
„Rydułtowy-Anna” Ruch II |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
3 |
„Marcel” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
4 |
„Chwałowice” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
5 |
„Jankowice” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
6 |
„Jas-Mos” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
7 |
„Zofiówka” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
8 |
„Borynia” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
9 |
„Pniówek” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
10 |
„ Krupiński” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
11 |
PST „Transgór” S.A. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
12 |
Rybnicki Zakład Robót Górniczych |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
13 |
OUG Rybnik |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
14 |
JZR Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
15 |
Zakład Odmetanowania Kopalń „ZOK” Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
16 |
JSW S.A. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
17 |
Elektrociepłownie |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
18 |
Spółka Energetyczna Jastrzębie S.A. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
19 |
Jastrzębska Spółka Kolejowa Sp z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
20 |
AZIS Mining Service Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
21 |
PROREM Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
22 |
ZOK II Rybnik Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
23 |
„Budryk” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
Koła Seniorów |
||||
24 |
Koło Seniorów |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
25 |
Koło Seniorów |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
26 |
Koło Seniorów |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
27 |
Koło Seniorów |
Kol. |
Kol. |
|
28 |
Koło Seniorów |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
Komisja Rewizyjna Zarządu Oddziału w składzie:
- Kol. Urszula Kajstura - Przewodnicząca
- Kol. Teresa Guzy - Z-ca Przewodniczącej
- Kol. Jerzy Majer - członek
- Kol. Maria Klocek - członek
Delegatami na Zjazd SITG wybrani zostali:
- Kol. Adolf Sosna – Członek Honorowy
- Kol. Piotr Chmiel
- Kol. Wojciech Kłosok
- Kol. Rudolf Marek
- Kol. Urszula Kajstura
- Kol. Teresa Bulenda
- Kol. Halina Nosal
- Kol. Ryszard Fuchs
- Kol. Wiesław Grzybowski
- Kol. Mirosław Kwiatkowski
- Kol. Rafał Dobrzyński
- Kol. Stanisław Wypior
- Kol. Cyprian Antosz
a ich zastępcami:
- Kol. Norbert Gzuk
- Kol. Andrzej Badaj
- Kol. Teresa Guzy
- Kol. Leon Adamczyk
ODDZIAŁ RYBNIK
Rybnicki Oddział SITG skupia 4092 członków (w tym 959 seniorów) i jest największym liczebnie Oddziałem Stowarzyszenia. Stanowią go:
- 24 Koła Zakładowe
- 3 Koła Seniorów
- 13 Klubów Seniora
- 8 Komisji Problemowych
L.p. |
Nazwa Koła Zakładowego |
Ogólna liczba członków |
|||
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
||
1 |
Rydułtowy |
113 |
130 |
184 |
209 |
2 |
Anna |
234 |
238 |
227 |
279 |
3 |
Marcel |
289 |
331 |
349 |
354 |
4 |
Chwałowice |
424 |
408 |
388 |
390 |
5 |
Jankowice |
207 |
184 |
259 |
248 |
6 |
Jas-Mos |
452 |
440 |
422 |
396 |
7 |
Borynia |
403 |
424 |
395 |
419 |
8 |
Zofiówka |
324 |
344 |
372 |
375 |
9 |
Pniówek |
416 |
470 |
473 |
435 |
10 |
Krupiński |
178 |
164 |
173 |
165 |
11 |
Transgór |
22 |
18 |
18 |
18 |
12 |
RZRG |
123 |
113 |
79 |
133 |
13 |
PRG Jastrzębie |
17 |
42 |
42 |
45 |
14 |
JSW S.A. |
76 |
78 |
77 |
83 |
15 |
OUG Rybnik |
31 |
36 |
39 |
41 |
16 |
JZR Sp. z o.o. |
57 |
53 |
52 |
65 |
17 |
ZOK Jastrzębie |
59 |
53 |
66 |
66 |
18 |
SEJ |
105 |
120 |
111 |
112 |
19 |
JSK |
21 |
23 |
24 |
21 |
20 |
Elektrociepłownie Rybnik |
48 |
46 |
41 |
39 |
21 |
AZIS |
19 |
17 |
15 |
25 |
22 |
Prorem |
17 |
16 |
13 |
12 |
23 |
ZOK II |
- |
- |
- |
12 |
Nazwa Koła Seniorów |
|||||
1 |
1-Maja – seniorzy |
87 |
91 |
87 |
80 |
2 |
Ignacy – seniorzy |
38 |
31 |
41 |
44 |
3 |
Seniorów przy Zarządzie Oddziału |
- |
20 |
28 |
26 |
RAZEM: |
3760 |
3890 |
3975 |
4092 |
Komisje Problemowe
- Komisja Techniki
Kol. Antoni Jakubów przewodniczący
Kol. Jerzy Majer z-ca przewodniczącego - Komisja Mierniczo-Geologiczna, Budownictwa i Ochrony Środowiska
Kol. Ryszard Fuchs przewodniczący
Kol. Jerzy Majchrzak z-ca przewodniczącego
Kol. Wiesław Kopiec z-ca przewodniczącego - Komisja Krótkofalowców
Kol. Henryk Ratajczak przewodniczący
Kol. Romuald Duda z-ca przewodniczącego - Komisja Muzealnictwa i Tradycji Górniczych
Kol. Stanisław Dzierżęga przewodniczący
Kol. Janina Janik z-ca przewodniczącego - Komisja Seniorów
Kol. Wacław Zając przewodniczący
Kol. Aleksander Żabicki z-ca przewodniczącego - Komisja Turystyki i Rekreacji
Kol. Marek Przystasz przewodniczący
Kol. Damian Szramowski z-ca przewodniczącego - Komisja Przeróbki Węgla
Kol. Stanisław Ziomber przewodniczący
Kol. Grzegorz Gruszka z-ca przewodniczącego - Komisja Młodej Kadry
Kol. Marcin Wojciechowski przewodniczący
Kol. Rafał Dobrzyński z-ca przewodniczącego