Cele i struktura 2015–2019
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa to apolityczna, samorządna i trwała organizacja naukowo-techniczna zrzeszająca inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem.
Działalność Stowarzyszenia oparta jest o Statut zatwierdzony na XXVI Walnym Zjeździe SITG w dniu 18.11.2011r oraz ze zmianami uchwalonymi podczas XXVII Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa z dnia 20 listopada 2015r.
Podstawowymi celami SITG są w szczególności:
- Integrowanie środowiska inżynierów i techników.
- Kształtowanie opinii i ocen dotyczących górnictwa w Polsce.
- Inspirowanie przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych na rzecz gospodarki narodowej i ochrony środowiska naturalnego.
- Ochrona godności zawodu i reprezentowanie interesów członków SITG.
- Krzewienie oświaty i kultury technicznej oraz upowszechnianie doświadczeń w dziedzinie nauki i techniki.
- Doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry technicznej oraz popularyzowanie twórców nowej techniki.
- Kształtowanie etyki zawodowej inżynierów i techników.
Kultywowanie tradycji górniczych i ochrona zabytków techniki. - Budowanie i zacieśnianie związków koleżeńskich, organizowanie życia kulturalnego i towarzyskiego członków SITG i ich rodzin.
Działalność statutowa Stowarzyszenia oprócz jego jednostek organizacyjnych prowadzona jest w Komisjach Problemowych oraz powoływanych zespołach roboczych. Zasadnicze działania tych zespołów to m.in.: organizacja kongresów, konferencji, sympozjów i forum dyskusyjnych.
Całością prac kieruje Zarząd, oraz wyłonione z jego grona Prezydium.
XXVII Walne Zgromadzenie Oddziału SITG Rybnik odbyło się w dniu 10 czerwca 2015 r. Uczestniczyło w nim 76 delegatów (na 95 wybranych) z 28 kół zakładowych.
W tajnym głosowaniu delegaci wybrali nowe władze:
Prezydium Zarządu Oddziału
- Prezes - Marian Kurpas
- Wiceprezes - Wojciech Kłosok
- Wiceprezes - Łucjan Kurcok
- Wiceprezes - Wiesław Kopiec
- Wiceprezes - Mieczysław Wojtyński
- Sekretarz - Halina Nosal
- Skarbnik - Teresa Bulenda
Członkowie Zarządu Oddziału
- Andrzej Kuziak
- Wiesław Grzybowski
- Urszula Kajstura
- Ryszard Fuchs
- Cyprian Antosz
- Rafał Dobrzyński
- Damian Tomiczek
- Andrzej Sączek
W skład Zarządu Oddziału zgodnie ze Statutem wchodzą również
Prezesi Kół Zakładowych i Kół Seniora a mianowicie:
L.p. |
Koła Zakładowe |
Prezes |
Sekretarz |
Skarbnik |
1 |
Rydułtowy |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
2 |
Marcel |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
3 |
Chwałowice |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
4 |
Jankowice |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
5 |
Jastrzębie |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
6 |
Zofiówka |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
7 |
Borynia |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
8 |
Pniówek |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
9 |
Krupiński (SRK) |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
10 |
Budryk |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
11 |
PST Transgór S.A. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
12 |
Przedsiębiorstw Robót Górniczych |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
13 |
OUG Rybnik |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
14 |
JZR Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
15 |
ZOK Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
16 |
JSW S.A. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
17 |
Elektrociepłownie |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
18 |
PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
19 |
AZIS Mining Service Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
20 |
ZOK II Rybnik Sp. z o.o. |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
Koła Seniorów |
||||
1 |
Anna |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
2 |
„1-Maja” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
3 |
„Ignacy” |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
4 |
Zarząd Oddziału Rybnik |
Kol. |
Kol. |
|
5 |
ELROW |
Kol. |
Kol. |
|
6 |
PRG Jastrzębie |
Kol. |
Kol. |
Kol. |
Komisja Rewizyjna Zarządu Oddziału w składzie:
- Kol. Edward Kołeczko - Przewodniczący
- Kol. Teresa Guzy - Z-ca Przewodniczącego
- Kol. Grażyna Piechulek - członek
- Kol. Katarzyna Wardas - członek
Delegatami na Zjazd SITG wybrani zostali:
- Wojciech Kłosok
- Teresa Bulenda
- Halina Nosal
- Ryszard Fuchs
- Wiesław Grzybowski
- Stanisław Wypior
- Cyprian Antosz
- Marek Przystasz
- Jarosław Pawelec
- Andrzej Palarczyk
a ich zastępcą:
- Marcin Wojciechowski
ODDZIAŁ RYBNIK
Rybnicki Oddział SITG skupia 3959 członków (w tym 939 seniorów) i jest największym liczebnie Oddziałem Stowarzyszenia. Stanowią go:
- 23 Koła Zakładowe
- 5 Kół Seniorów
- 11 Klubów Seniora
- 7 Komisji Problemowych
L.p. |
Nazwa Koła Zakładowego |
Ogólna liczba członków |
|||
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
||
1 |
Rydułtowy |
200 |
215 |
207 |
202 |
2 |
Anna |
180 |
142 |
112 |
105 |
3 |
Marcel |
365 |
375 |
365 |
399 |
4 |
Chwałowice |
390 |
381 |
349 |
335 |
5 |
Jankowice |
270 |
265 |
258 |
315 |
6 |
Jas-Mos |
359 |
331 |
318 |
277 |
7 |
Borynia |
401 |
413 |
406 |
400 |
8 |
Zofiówka |
407 |
397 |
379 |
365 |
9 |
Pniówek |
426 |
404 |
407 |
426 |
10 |
Krupiński |
161 |
187 |
221 |
210 |
11 |
Budryk |
164 |
159 |
160 |
162 |
12 |
Transgór |
16 |
16 |
15 |
15 |
13 |
RZRG |
127 |
118 |
120 |
114 |
14 |
JSW S.A. |
79 |
85 |
82 |
79 |
15 |
OUG Rybnik |
39 |
41 |
36 |
36 |
16 |
JZR Sp. z o.o. |
73 |
69 |
61 |
60 |
17 |
ZOK Jastrzębie |
67 |
74 |
69 |
61 |
18 |
SEJ |
112 |
108 |
104 |
91 |
19 |
JSK |
19 |
23 |
29 |
28 |
20 |
Elektrociepłownie Rybnik |
39 |
32 |
34 |
34 |
21 |
AZIS |
21 |
20 |
20 |
15 |
22 |
PROREM |
19 |
19 |
20 |
24 |
23 |
ZOK II Rybnik |
12 |
12 |
18 |
17 |
24 |
OEK Racibórz |
- |
13 |
13 |
- |
Nazwa Koła Seniorów |
|||||
1 |
1-Maja |
83 |
82 |
84 |
85 |
2 |
Ignacy |
48 |
40 |
41 |
41 |
3 |
ZO SITG |
27 |
25 |
23 |
22 |
4 |
ELROW |
- |
- |
- |
16 |
RAZEM: |
4104 |
4046 |
3997 |
3959 |
Komisje Problemowe
- Komisja Młodej Kadry i Techniki
Marcin Wojciechowski - przewodniczący
Jan Syty - z-ca przewodniczącego
Jarosław Pawelec - z-ca przewodniczącego - Komisja Mierniczo-Geologiczna, Budownictwa i Ochrony Środowiska
Ryszard Fuchs - przewodniczący
Jerzy Majchrzak - z-ca przewodniczącego
Wiesław Kopiec - z-ca przewodniczącego - Komisja Krótkofalowców
Henryk Ratajczak - przewodniczący
Romuald Duda - z-ca przewodniczącego - Komisja Muzealnictwa i Tradycji Górniczych
Stanisław Dzierżęga - przewodniczący
Janina Janik - z-ca przewodniczącego - Komisja Seniorów
Aleksander Żabicki - przewodniczący
Jerzy Grycman - z-ca przewodniczącego - Komisja Turystyki i Rekreacji
Marek Przystasz - przewodniczący
Damian Szramowski - z-ca przewodniczącego - Komisja Przeróbki Węgla
Michał Weiss - przewodniczący
Henryk Kaczmarczyk - z-ca przewodniczącego
Starsze wersje: