W roku 1950 Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął uchwałę o rozwoju Rybnickiego Okręgu Węglowego i budowie KWK „Mszana”. Już w roku 1951 wykonano pierwsze wykopy pod budynki i budowle urządzeń powierzchni, pierwszym Dyrektorem został mianowany inż. Leszek Kropaczek. Przystąpiono do głębienia szybu II i I oraz rozpoczęto budowę bocznicy kolejowej od kopalnia - do Wodzisławia Śl. o dł. 4,2 km. W grudniu 1954 roku oddano do użytku budynku administracyjnego W roku 1955 uzyskano pierwsze przebicie wentylacyjne na poz. 280 m pomiędzy szybami I i II, natomiast 5 maja - ze stacji kolejowej Wodzisław Śl. na kopalnię przyjechał pierwszy pociąg. W kolejnych latach uzyskano przebicie wentylacyjne na poz. 410 m pomiędzy I i II szybem. W roku 1956 nastąpiło oddanie do użytku:
- Nastawni kolejowej na bocznicy, budynku maszyn wyciągowych szybów I i II, wieży szybowej szybu II,
- budynku stacji wentylatorów, chłodni kominowej,
- Domu Górnika,
- na szybie II po zakończeniu montażu maszyny wyciągowej o mocy 750 kW (prod. NRD),
- uruchomiono wyciąg pionowy.
Następuje zmiana na stanowisku dyrektora kopalni. Dotychczasowy dyr. Leszek Kropaczek przeszedł do pracy w WUG, a stanowisko po nim objął inż. Józef Albiński.
Niedostateczna ilość sprężonego powietrza, częste braki wozów spowodowane małą wydolnością urządzeń odstawczych na powierzchni i samego szybu, brak przewozu lokomotywowego na dole kopalni, brak maszyn i urządzeń z napędem powietrznym niezbędnych w warunkach wysokiej gazowości kopalni były poważnymi przeszkodami w budowie Kopalni. W tej sytuacji postanowiono czasowo wprowadzić transport konny na dole kopalni, który trwał do drugiej połowy 1958 roku, po czym wprowadzono lokomotywy napędzane sprężonym powietrzem. W tym samym też roku wprowadzone zostaje „centralne strzelanie” z powierzchni kopalni. Dyrektor inż. Józef Albiński zostaje odwołany ze stanowiska. Nowym dyrektorem kopalni został mgr inż. Jan Matysiak.
28 kwietnia 1960 roku Kopalni nadana zostaje nazwa „Kopalnia im. 1 Maja w budowie”, po czym już 30 kwietnia - Kopalnia została otwarta i rozpoczęła eksploatację złóż węglowych. Otwarcia Kopalni dokonał ówczesny Premier Józef Cyrankiewicz w asyście I Sekretarza KW Edwarda Gierka i Ministra Górnictwa i Energetyki Jana Mitręgi. Pierwszą uruchomioną ścianą była ściana P-7 w pokł. 623. Urobek wydobywany był na powierzchnię szybem I i dalej był transportowany wagonami do Zakładu Przeróbczego w KWK „Marcel”. Rozpoczęła pracę stacja odmetanowania, która przyjęła ok. 30% wydzielającego się w kopalni metanu. 15 grudnia 1960 roku ze stanowiska dyrektora zostaje odwołany mgr inż. Jan Matysiak, który przeszedł na stanowisko inspektora w RZPW. Dyrektorem kopalni mianowany został mgr inż. Józef Żyła, dotychczasowy dyrektor KWK „Jankowice”, łączne wydobycie od 1 maja do końca roku wyniosło 47.198 ton.
Na początku 1961 roku zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki nazwa kopalni zostaje zmieniona na „Kopalnia Węgla Kamiennego 1 Maja”. Na koniec tego roku kopalnia zatrudniała 1874 pracowników fizycznych i 242 umysłowych. W kolejnych latach zostały przekazane do eksploatacji ważne i ważniejsze inwestycje: rurociąg wodny Godów - Mszana, budynek płuczki, sprężarka TK-32, budynek nadszybia szybu I-go budynek sortowni, oddano do użytku urządzenie skipowe w szybie I, urządzenie wentylacyjne na szybie III, urządzenie wentylacyjne na otworze „wielkośrednicowym”, budynek sprężarek na szybie III, budynek nowej lampowni, w przodkach chodnikowych zastosowano samoprzesuwne przenośniki typu „Grot” i „Skat”. Zakupiono w Wiśle Jaworniku 11-to pokojowy dom wczasowy. Średnie dzienne wydobycie w ciągu roku 1963 osiągnęło poziom 2.054 ton/dobę.
W roku 1964 do ścian wprowadzono kombajny napędzane sprężonym powietrzem - produkcji angielskiej typu „Anderton”, oraz polskiej „KWB-2p”, w tym też roku kopalnia wykazuje stale rosnący poziom wydobycia przekraczając plan o 22,7%, dając dodatkowo około 189.000 ton węgla netto. Średnie zatrudnienie w końcu roku osiąga 3.920 pracowników. Pod koniec roku rozpoczęto elektryfikację urządzeń odstawczych na oddziałach wydobywczych. Rybnickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego ustaliło zdolność wydobywczą kopalni w wysokości 4200 t/dobę.
W następnych latach oddana została do ruchu pierwsza w Polsce, zbudowana od podstaw, stacja odmetanowania, ponadto do użytku oddano kopalniany Dom Kultury w Wodzisławiu Śl. z salą teatralną na 400 miejsc, na szybie IV - uruchomiono dwa wentylatory WOK - 3, na szybie IV - uruchomiono jedną sprężarkę produkcji CKD typ TK, wprowadzono do ruchu pierwszą obudowę zmechanizowaną produkcji polskiej typ MOP-BZ-1, w rejonie szybów głównych uruchomiono dwie sprężarki TK-32, zakończono rozbudowę kopalnianego dworca autobusowego, zmodernizowano układ kolejowych bocznic kopalnianych, w rejonie szybu VI zakończono montaż rozdzielni 6 kV, zasilającej odbiorców na powierzchni i dole kopalni, ukończono też rozbudowę Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla do wydajności 4800 t/d netto. Z dniem 30 czerwca 1968 roku odszedł na emeryturę dyr. Kopalni mgr inż. Józef Żyła. Stanowisko po nim objął mgr inż. Oldrzych Łobodziński.
Z uwagi na zbyt niską wydajność szybu wydobywczego w marcu 1969 roku uruchomiono na poz. 280 m hydrotransport o wydajności 1200t/d brutto, co umożliwiło kopalni, w tym roku, dodatkowe wydobycie na powierzchnię 131 710 ton węgla. Oddano do eksploatacji kompleks urządzeń nadszybia szybu VI. Wykonano to, unikalną metodą, poprzez nasunięcie na otwór szybu konstrukcji wieży szybowej wraz z nadszybiem i maszyną wyciągową. Od roku 1971 przebiega akcja wycofywania ze ścian kombajnów napędzanych sprężonym powietrzem. W ich miejsce wprowadzane są kombajny o napędzie elektrycznym. W ścianach pracuje 14 kombajnów KB-125z oraz 4 strugi SWS-4. W kolejnych latach oddano do użytku zautomatyzowaną maszynę wyciągową skipu w szybie I, zautomatyzowany obieg wozów na podszybiu i nadszybiu szybu VI, oraz oddano na potrzeby załogi Ośrodek Wczasowy w Białokoszu na 40 miejsc. Zakończono kolejny etap rozbudowy Zakładu Przeróbczego, który osiągnął wydajność wzbogacania węgla na poziomie 10 000 t/d netto. Całość składała się z dwóch systemów po 525 t/h brutto. W rozbudowie uwzględniono zanieczyszczenie urobku do 35%, oddano do eksploatacji suszarnię koncentratu flotacyjnego o wydajności 1000 t/h, oddano do użytku Zasadniczą Szkołę Górniczą w Wodzisławiu Śląskim.
30 marca 1972 roku odwołany zostaje ze stanowiska Dyrektor mgr inż. Oldrzych Łobodziński. Od 1 kwietnia nowym dyrektorem kopalni zostaje mgr inż. Marian Słomczyńsk. 27 stycznia 1974 roku na zmianie III w chodniku podścianowym ściany P-27/624 nastąpił wybuch metanu. W wyniku wybuchu zginęło czterech górników, a wielu zostało poparzonych i rannych. W roku 1975 Kopalnia wyeksportowała 1 911 397 ton węgla typu 35 (co stanowiło 91,3% całej produkcji), przy wyposażeniu w 4 ściany z obudową zmechanizowaną typu KRAB i MK-97, i 5 ścian z obudową indywidualną składającą się z stojaków hydraulicznych centralnie zasilanych. (o łącznej długości frontu powyżej 610 m). W grudniu ukończono roboty związane z pogłębianiem szybu I do poz. 610 m, oraz uruchomiono do tego poziomu urządzenie skipowe o udźwigu 12,5 t.
30 grudnia 1976 roku zlikwidowano w kopalni „1 Maja” centralne strzelanie, a w styczniu następnego roku zaprzestano stosować hydrotransport (z poz. 280 do Zakładu Przeróbczego). Od marca 1971 r. do czasu likwidacji stosując tą metodę transportu wydobyto na powierzchnię około 2 130 000 ton urobku.
Od 1 stycznia 1978 roku w KWK „1 Maja” (jako jednej z pierwszych w Przemyśle Węglowym) wdrożono, czterobrygadowy system pracy. Polegał on na ciągłej pracy kopalni (przez 7 dni w tygodniu) i sześciodniowym tygodniu pracy załogi. Na początku roku uruchomiono w Polsce produkcję niskich stojaków hydraulicznych centralnie zasilanych - SHC - 30NZ, a pierwsze z nich zastosowano w KWK „1 Maja”. W przodkach eksploatacyjnych (ścianach) pracowało średnio 5 kombajnów i 13 strugów.
29 sierpnia 1980 roku na zm. III rozpoczyna się strajk załogi. 3 września w Jastrzębiu Zdroju podpisane zostało porozumienie pomiędzy Komisją Rządową i Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, Zgodnie z jednym z postulatów załogi KWK „1 Maja” zlikwidowano czterobrygadowy system pracy, a od 4 września od I zmiany załoga Kopalni wznowiła pracę. 19 października tego roku z inicjatywy NSZZ „Solidarność” i Kierownictwa Kopalni wprowadzono na cechownię i poświecono figurę św. Barbary - poświecenia dokonał ówczesny Sufragan Diecezji Katowickiej Ks. Biskup Czesław Domin. Jeszcze w czasie trwania strajku zachorował Dyr. mgr inż. Marian Słomczyński który przeszedł na emeryturę. Kolejnym Dyrektorem został mgr inż. Jan Bednarz dotychczasowy Naczelny Inżynier kopalni.
13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny i KWK „1 Maja”, została zmilitaryzowana, a większość członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” została internowana. Po wprowadzeniu stanu wojennego załoga rozpoczęła strajk, a 15 grudnia po akcjach pacyfikacyjnych w kopalniach jastrzębskich i zgrupowaniu sił MO i ZOMO na drogach dojazdowych do kopalni „1 Maja”, załoga przerwała protest i przystąpiła do pracy.
W następnych latach Kopalnia ogółem w ciągu roku wydobywała ok. 2,6 mln ton węgla w tym ok. 2,2 mln ton węgla wsadowego. Na eksport skierowano rocznie ok. 1,78 mln. Intensywnie był przygotowywany front zastępczy w nowych - bardzo odległych partiach „pola marklowickiego” oraz w rejonach PW i B. Zakończono pogłębianie szybu VI do poz. 850 m, rozpoczęto także roboty udostępniające pierwsze pole wydobywcze P w piętrze 610/850 m i drążenie przekopu północnego na poziomie 610 m, oraz upadowej P/707 z poz. 610 m.
4 grudnia 1983 roku nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora kopalni. Dotychczasowy Dyrektor mgr inż. Jan Bednarz obejmuje stanowisko Dyrektora nowo uruchomionej KWK „Krupiński”, natomiast Dyrektorem KWK 1 Maja zostaje dotychczasowy Naczelny Inżynier kopalni mgr inż. Maciej Czernicki. Przystąpiono do opracowania koncepcji udostępnienia i eksploatacji pola „Marklowice”. Projekt przewidywał w obrębie tego pola budowę nowego szybu wentylacyjnego - VIII, oraz szybu wdechowego - IX doprowadzającego świeże powietrze dla partii DM i M na poziomie 850 i 1100 m. Szyb IX planowano zgłębić w pobliżu szybów marklowickich kopalni „Marcel”, zaraz po zakończeniu robót związanych z głębieniem szybu VIII. Wykonano przekop łączący obieg wozów szybu VI na poz 850 m, oraz przekop północny, którego docelowa długość na tym etapie wynosiła 1000 m. Łącznie w roku 1984 Kopalnia „1 Maja” wydobyła ok. 2,192 mln ton węgla wsadowego, na eksport wysłano ok. 1, 730 mln ton, natomiast we wrześniu kopalnia wyeksportowała (licząc od początku istnienia) około 30 mln ton węgla wsadowego.
10 marca 1985 roku decyzją OUG w Rybniku zmieniono granicę eksploatacyjną kopalni powiększając obszar górniczy o partię marklowicką. Zwiększyło to zasoby kopalni o 42 703 000 ton. W lipcu uruchomiono pierwszą ścianę na poz. 850 m, była to ść. P-13 w pokł. 707 wyposażona w obudowę zmechanizowaną osłonową typ „Heitzmann” oraz w strug SWS - 4. Długość ściany wynosiła 190 m zaś wysokość 1,2 m. W Zakopanem rozpoczęto budowę domu wczasowego na 80 miejsc, a w Wiśle ukończono budowę wyciągu narciarskiego na stoku Soszów o łącznej długość 1260 m.
W roku 1986 dobowe wydobycie Kopalni wynosiło śr. 8 253 t. Za cały rok kopalnia wydobyła 2 485 550 t węgla przy czym wydobycie prowadzono w 21 ścianach w tym - w trzech wyposażonych w kombajny i w osiemnastu wyposażonych w strugi, w maju oddano do ruchu urządzenie skipowe na poziomie 850 m. We wrześniu w celu obniżenia temperatury w przodkach drążonych na poz. 850 m, uruchomiono agregat chłodniczy GUC 250 P. Wyniki produkcyjne przedstawiały się następująco : wydobycie brutto - ok. 4,1 mln.t, wydobycie netto - ok. 2,5 mln t. wydobycie dobowe - śr. 8 218 t.
19 sierpnia 1988 roku na znak poparcia dla innych strajkujących już w Polsce zakładów pracy załoga kopalni przystąpiła do strajku okupacyjnego, a 25 sierpnia w późnych godzinach popołudniowych strajkująca część załogi zmuszona została przez oddziały MO i ZOMO do opuszczenia kopalni. Strajkujący (po kąpieli w kopalnianej łaźni) w uformowanym pochodzie wyszli przez bramę kopalni i udali się do kościoła w Wichwach. W grudniu tego roku zakończono też pogłębianie szybu VI do poz. 1040 m, a wyniki produkcyjne przedstawiały się następująco: wydobycie brutto - ok. 4,31 mln t, wydobycie netto - ok. 2,45 mln t, na eksport skierowano - ok. 1,76 mln t.
W kolejnym roku 1989 wprowadzony został do eksploatacji - po raz pierwszy w kopalni - kombajn chodnikowy Firmy Vöest Alpine Montangesellschaft AM-50, którym rozpoczął drążenie pochylni D/620/1, natomiast w marcu rozpoczęto wiercenie otworu badawczego pod szyb IX w Marklowicach, a w lipcu Zakład Budowy Szybów w Bytomiu rozpoczął na poziomie 1040 m rozcinkę podszybia szybu VI. Wyniki produkcyjne przedstawiały się następująco: wydobycie netto - ok. 2,18 mln t, na eksport skierowano - ok. 1,9 mln t.
20 lutego 1990 roku odbyły się w kopalni wybory do Rady Pracowniczej i wybory Zebrania Delegatów. Wybrano 29 osobową Radę pracowniczą. Jej Przewodniczącym został Benedykt Tannenberg. Do Zebrania Delegatów zostało wybranych 142 osób. 28 sierpnia 1990 r. w wyniku ogłoszonego konkursu Rada Pracownicza powołała na stanowisko dyrektora KWK „1 Maja” dotychczasowego dyrektora - mgr inż. Macieja Czernickiego. W konkursie brało udział dwóch kandydatów.
30 marca 1992 r. odbyły się kolejne wybory do Rady Pracowniczej i Zebrania Delegatów. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pracowniczej wybrano jej Przewodniczącego - został nim mgr inż. Jerzy Pasek, a 15 września podpisany zostaje kontrakt na zakup agregatu strugowego CLM firmy Heintzmann. Wynik finansowy brutto Kopalni po raz pierwszy był ujemny i wyniósł 18 mln zł straty.
W ramach restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego w 1993 roku powstają Spółki Węglowe będące spółkami akcyjnymi. W wyniku przejęcia przez nowopowstałą Rybnicką Spółkę Węglową kopalni 1 Maja, zakończyła działalność Rada Pracownicza. Od 1 kwietnia na stanowisko Dyr. Kopalni Zarząd Rybnickiej Spółki Węglowej S.A. powołał mgr inż. St. Kowalskiego. Dotychczasowy Dyrektor mgr inż. Maciej Czernicki objął funkcję Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. W czerwcu Kierownictwo Kopalni w porozumieniu z Zarządem RSW S.A. opracowało na najbliższe lata - kierunki działań w zakresie techniczno-organizacyjnym. Postanowiono między innymi: zatrzymać budowę poziomu 1040, w znacznym stopniu zwiększyć koncentrację wydobycia poprzez zmniejszenie ilości ścian do ośmiu bloków wydobywczych. W lipcu 1993 roku uruchomiono w ścianie D-8 w pokł. 620/1 kompleks ścianowy CLM, a już 9 listopada w tej ścianie osiągnięto rekordowe dobowe wydobycie - 3100 ton przy postępie 10,3 m/dobę, zaś średnio w miesiącu wydobywano 2 180 ton/dobę. Wynik finansowy brutto Kopalni za 1993 r. był nadal ujemny i wyniósł - 14,9 mln zł. straty.
1 stycznia 1995 roku w ramach kontynuacji procesu prywatyzacji oddziałów powierzchniowych powstaje spółka z o.o. pod nazwą REGE. 80 udziałów obejmują po równo cztery kopalniane związki zawodowe oraz RSW S.A. Początkowo spółka skupia się na sporządzaniu posiłków i realizacji dla górników tzw. kartek żywnościowych. W następnych latach spółka REGE przejmuje obsługę wyciągu narciarskiego Soszów, ośrodków wypoczynkowych w Białokoszu i w Olzie, a także oddział gospodarczy MPP-IIIa (sprzątaczki i konserwatorzy). W roku 1995 nastąpiło załamanie wydobycia co spowodowało katastrofalne skutki finansowe. Koncentracja wydobycia i selektywne wybieranie pokładów. generalnie słuszne w warunkach gospodarki rynkowej, w KWK „1 Maja”, nie zdały egzaminu. Cienkie pokłady, liczne zaburzenia, uskoki, ścienienia, zagrożenie metanowe powodujące ograniczenie postępu niektórych przodków eksploatacyjnych, konieczność ze względu na wysokie temperatury skracania czasu pracy do 6 godzin pod ziemią, znaczne odległości (dochodzące do 6 km) ścian od szybów zjazdowych przez lata rekompensowane były rozbudowanym frontem wydobywczym: czynnym i rezerwowym. Wymuszona warunkami zewnętrznymi próba ograniczenia ilości czynnych ścian wydobywczych do ośmiu, podobnie jak poprzednio utrzymywanie dwudziestu nie zapewniła rentowności kopalni. Nowo zakupione drugie urządzenie CLM wprowadzono do ść. D-4 w pokł. 620/2 ze względu na liczne uskoki i ścienienia pokładu spowodowało załamanie wydobycia, które spowodowało katastrofalne skutki finansowe.
13 lipca 1995 roku Zarząd RSW S.A. podjął uchwałę w sprawie - skojarzenia zdolności produkcyjnej ogniw technologicznych kopalń „Marcel” i „1 Maja”. Uchwałą Nr 245/95 z dnia 15.11.1995 r. w sprawie połączenia KWK „Marcel” i KWK „1 Maja”. W dniu 4 grudnia nastąpiło połączenie kopalń „Marcel” i „1 Maja” w jedną jednostkę organizacyjną pod nazwą - Rybnicka Spółka Węglowa S.A. Kopalnia Węgla Kamiennego „Marcel” w Wodzisławiu Śl. Dyrektorem połączonych kopalń zostaje mgr inż. Jan Materzok dotychczasowy Dyrektor KWK „Marcel”. Dotychczasowa Kopalnia Węgla Kamiennego im. „1 Maja” stała się Ruchem „1 Maja” dla KWK „Marcel”. Wynik finansowy brutto Kopalni 1 Maja za 1995 rok przyniósł - 43,5 mln zł - straty.
W kolejnym roku zatrzymano ruch wentylatorów na szybie V w Krostoszowicach i zlikwidowano obiekty powierzchniowe. W dniu 1 stycznia 1997 roku powstaje spółka z o.o. „Splot”. Spółka przejmuje od kopalni: warsztat mechaniczny i stolarnię, sprzęt ciężki - koparki, spychacze, autobusy, samochody, ładowarki, zwałowanie kamienia, roboty za i wyładunkowe na placach składowych kopalni, obsługę łaźni. Sprzedany zostaje też wyciąg narciarski na Soszowie.
Z dniem 1. lipca 1998 r. następuje zmiana na stanowisku dyrektora KWK „Marcel”. Dotychczasowy Dyrektor mgr inż. Jan Materzok zostaje powołany na członka Zarządu RSW S.A., a nowym Dyrektorem kopalni zostaje mgr inż. Andrzej Badaj.
W latach 1996-1998 w Ruchu „1 Maja” kopalni „Marcel” próbowano uzyskiwać lepsze postępy ścian, a więc i wyższe wydobycie, poprzez zaniechanie techniki strugowej i wprowadzenie do ścian kombajnów w szerszym niż dotychczas zakresie. Ze względu na konieczność „przybierki” stropu lub spągu z powodu eksploatacji cienkich pokładów, awaryjność w ścianach i na odstawie znacząco wzrosła co nie pozwoliło uzyskać oczekiwanych efektów w związku z czym w roku 1999 Zarząd RSW S.A. podjął decyzję o likwidacji Ruchu „1 Maja” KWK „Marcel”, zakładając likwidację 134 km wyrobisk korytarzowych i 3.735 mb. szybów. Zatrzymano ruch wentylatorów przy szybie III i IV w Mszanie i w Wodzisławiu oraz zlikwidowano wszystkie urządzenia na tych szybach.
1.03.2001 r. ze struktur RSW S.A. zostaje wyodrębniona nowa jednostka i powstaje samodzielna Kopalnia Węgla Kamiennego „1 Maja”, której Dyrektorem zostaje mgr inż. Józef Dutkiewicz, z tym dniem zatrzymano wydobycie i wstrzymano ruch pozostałych sprężarek nisko i wysokoprężnych .
Ostatnia tona węgla ze ściany DM-5/616 z poz. 850 została wytransportowano na powierzchnię kopalni w dniu 9 marca 2001 roku, a 22 sierpnia Kopalnia zostaje sprzedana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. następuje alokacja 750 pracowników do kopalń RSW S.A., pozostaje tylko 350 pracowników do prowadzenia fizycznej likwidacji kopalni. 30.06.2001 r. zatrzymano zakład przeróbczy w KWK „1 Maja”, 15 października odbywa się ostatnia jazda szybem /szyb II/ po czym następuje zwijanie lin nośnych. 9 grudnia 2001 roku nastąpiło też uroczyste wyprowadzenie posągu św. Barbary z cechowni kopalni do kościoła parafialnego w Wilchwach.
Załoga byłej Kop. „1 Maja” w okresie likwidacji sukcesywnie przenoszona była do sąsiednich kopalń - głównie „Marcel” i „Jankowice”. Jednocześnie znacząca część załogi przeszła na tzw. urlopy górnicze.
Kopalnia „1 Maja” w różnych okresach zatrudniała bez firm zewnętrznych od 5000 do 7500 pracowników. Według szacunkowych wyliczeń w pokładach o miąższości powyżej 90 cm do poziomu 1040 mb. w obszarze górniczym KWK „1 Maja” pozostało 60 mln ton węgla koksującego, co przy wydobyciu dobowym 10 000 ton pozwoliłoby na kolejne 25 lat eksploatacji.